putpelės | putpelių kiaušiniai | putpelių auginimas | narvai, įranga | parduoda putpeles | putpelių receptai | forumas | perku-parduodu
putpele
putpeleskiausiniai Auginimasnarvai kontaktai receptai forumas Skelbimai

Vienadieniai putpeliukai
putpeles

Suaugusios putpelėsputpeles

Patarimai pradedantiemsputpeles
putpeliukai_vienadieniai
putpeliukai_savaitiniai
putpele_patele
putpele_patinas
putpeles_groteles

putpeles | putpeliu kiausiniai | putpeliu auginimas | narvai, iranga | parduoda putpeles | putpeliu receptai | forumas | perku-parduodu

putpeliukai

Putpelių auginimas namų sąlygomis

Naminės putpelės yra praradusios perėjimo instinktą, todėl norintys išauginti putpelę „nuo kiaušinio“, turės įsigyti inkubatorių. Entuziastai gaminasi inkubatorius patys. Kaip pasigaminti inkubatorių aptarsime skyriuje „Narvai, įranga“. Putpelių kiaušiniai inkubuojasi 17 parų. Išsiritusi putpelė per 30 dienų pasiekia beveik suaugusio paukščio masę ir nuo 45 paros jau galima laukti pirmojo kiaušinio.

 

Vienadieniai putpeliukai
putpeles

Išsiritę putpeliukai yra savarankiški, sveria 6-8 g ir vos tik pradžiūvę pradeda entuziastingai ieškoti maisto. Namų sąlygomis putpeliukus geriausia auginti kartoninėje dėžėje, po lempa. Pirmosiomis paromis dėžę iškloti senu rankšluosčiu ar šiurkštesniu skuduru, kad silpnesniems putpeliukams neslydinėtų kojos ir lengviau būtų atsistoti. Nuo trečios paros putpeliukus geriau laikyti ant pjuvenų, kasdien paberiant ant viršaus šviežią sluoksnį. Auginant „rimtesnius“ kiekius verta susimeistrauti augintuvę, su grotelėmis vietoj dugno ir pastovios temperatūros palaikymu.

Putpeliukų transportavimas
17 parų šiltai inkubatoriuje išbuvusiems ir išsiritusiems putpeliukams reikės dar dvi savaites 32-35 laipsnių temperatūros. Transportuojant putpeliukus svarbu jų nesušaldyti. Juos vežti patogu kartoninėje dėžėje, į dugną įdėjus pora plastikinių butelių su karštu vandeniu (apie 50-60 laipsnių), įvyniotų į vieną ar kelis rankšluosčius. Putpeliukai be problemų ištvers kelių valandų kelionę be lesalo ir vandens.

Temperatūra
Lempos galią (apie 40-60 W) ir atstumą (20-40 cm nuo dugno (nuleidus žemiau, putpeliukai gali nusideginti)) reiktų parinkti tokius, kad temperatūra ant dugno po lempa būtų apie 35 laipsniai. Dėžėje turi būti pakankamai vietos, kad putpeliukai turėtų kur pasitraukti jei jiems bus per karšta. Jei putpeliukai laikosi susispietę į krūvą – parinkta per mažos galios lempa (jiems šalta). Tokiu atveju reiktų pasirūpinti galingesne lempa, nes susispietę putpeliukai gali vienas kitą uždusinti. Lempa turi būti įjungta visą parą.

Antrąją putpeliukų gyvenimo savaitę temparatūrą palaikome apie 32 laipsnius (pakeldami lempą aukščiau). Trečiąją – apie 28 laipsnius. Ketvirtąją savaitę – apie 22 laipsnius, nakčiai jau išjungiame šviesą. 

Ar paukščiukams tinkama temperatūra – visada lengva orientuotis pagal tai ar jie spiečiasi po lempa šaldami, ar slepiasi nuo karščio prie dėžės kraštų.

Putpeliukų lesinimas
Nuo pirmos dienos putpeliukus geriausia lesinti kombinuotais pašarais, skirtais viščiukams. Tinka ir suaugusioms vištoms dedeklėms skirti kombinuotieji pašarai, tik juos reikia susmulkinti kavamale ar blenderiu. Nuolat turi būti lesalo ir vandens. Putpeliukams jau nuo mažens kartą ar du per savaitę reikia duoti smėlio. Smėlis reikalingas virškinimui gerinti ir maudynėms. Nepatariama putpeliukų šerti šilumoje greitai gendančiais produktais – kiaušiniais ar varške, o tą darant, reikėtų nepamiršti po valandos išimti nesulestus likučius.
Vandenį keisti mažiausiai du kart per parą. Namų sąlygomis girdyklas ir lesyklas patogu pasigaminti iš plastikinių butelių. Esant galimybei, įrengti nipelines girdyklas, kuriose vanduo visada šviežias. Putpeliukai iš girdyklų gali gerti jau nuo trečios paros.

Nuo 30 dienos putpeles galima perkelti į narvą.

Grįžti į pradžią >

 

Suaugusios putpelės
putpeles

Putpelių laikymo sąlygos
Gamtoje putpelės gyvena būreliais aukštoje tankioje žolėje. Putpelės bijo ryškios šviesos, tiesioginės saulės šviesos ir didelės erdvės. Narveliai turėtų būti prieblandoje. Jei patalpoje šviesu, pakanka palikti atvirą narvelio priekį. Suaugusios putpelės geriausiai jaučiasi 20-22 laipsnių temperatūroje. Kiaušinius deda ir prie +5 laipsnių temperatūros, bet prasčiau.
Putpelės „diena“ turėtų trukti apie 16 val. Apšvietimas turi būti reguliarus, jį geriausia reguliuoti laiko relėmis (pvz., įsijungia 6 val., išsijungia 22 val.). Kas pusę metų reikėtų palaipsniui (per savaitę) sumažinti apšvietimą iki 8 val., tada dedeklės nustoja dėti kiaušinius, pailsi, išsišeria. Po savaitės palaipsniui ilginam apšvietimą ir paukščiai vėl pradeda dėti kiaušinius. Apšvietimas turi būti neryškus, lempą geriausia kabinti taip, kad gerai apšviestų lesyklą, bet į patį narvą patektų mažiau šviesos.
Patalpoje drėgnumas turėtų būti apie 50-70 procentų. Dažnai žmonės putpeles laiko katilinėse, kuriose oras labai sausas, dėl to putpelių plunksnos pasišiaušia, darosi „trapios“, lūžinėja. Tokiose patalpose galima uždengti narvą drėgnu audiniu arba paprasčiausiu gėlių purkštuvu ryte ir vakare drėkinti patalpą.
Putpelės nemėgsta skersvėjo, (joms pradeda kristi plunksnos).

Putpelių narvai
Kaip pasigaminti narvą aptarsime skyriuje „Narvai, įranga“.
Vienai putpelei pakanka apie 120 cm² ploto, t.y. 10 putpelių laisvai sutilps 40x30 cm narvelyje, 60x40 cm grindų ploto narvelyje sutilps apie 20 putpelių. Narvo pagrindui geriausia naudoti groteles (12,5x20 mm) – bus lengva valyti narvą, užteks tik pakeisti apačioje esantį popierių. Narvelio „grindys“ turėtų būti nuožulnios, kad padėtas kiaušinis nuriedėtų į surinkimo vietą, taip bus lengva surinkti kiaušinius ir jie bus švarūs. Narvo aukštis viduje gali būti apie 15-20 cm. Aukštesnių daryti neverta,  nes išgąsdinta putpelė gali šokinėti, bandyti skristi ir taip susižaloti. 
Patogu naudoti metalinį narvą (be medinių dalių), jį lengviau išplauti, dezinfekuoti.
Girdyklos gali būti įvairių konstrukcijų, galima susimeistrauti iš plastikinių butelių, galima naudoti pirktines, tačiau jas reikės dažnai plauti, vandenį keisti du kartus per parą. Geriausios yra nipelinės girdyklos, jose vanduo nesurūgsta, keisti vandens nereikia – tik laiku pripildyti talpą.
Lesyklos gali būti lankstomos iš skardos, ar daromos iš gipso kartono „U“ metalinio profilio. Putpelės mėgsta drabstyti lesalus, mažiau išdrabstys įdėjus groteles.

Putpelių lesinimas
Vidutiniškai viena putpelė sulesa apie 30 g sausų pašarų. Kuo žemesnė temperatūra, tuo daugiau sulesa. Lengviausia putpeles lesinti kombinuotais pašarais. Deja, putpelėms specializuoti pašarai praktiškai negaminami, tenka naudoti vištoms dedeklėms skirtus lesalus. Putpelėms dedeklėms reikalingas baltymingesnis maistas nei vištoms, todėl į tokius pašarus reikia dėti papildomus baltyminius priedus. Vištoms dedeklėms skirtuose kombinuotuose pašaruose yra apie 15 proc. baltymų, putpelėms reikia apie 22 proc. Auginant nedidelį putpelių kiekį, trūkstamą baltymų kiekį galima kompensuoti duodant varškės, sliekų ar žuvies. Taip pat vištiniuose pašaruose šiek tiek trūksta kalcio, todėl papildomai reiktų duoti smulkintų kriauklių, arba kitų kalcio priedų. Papildomas vitaminų šaltinis yra pjaustytos salotos, kiaulpienės ar dilgėlės, tarkuotos morkos.
Lesykloje visada turėtų būti smulkaus žvyro, jis putpelėms padeda virškinti maistą, taip pat bent kartą per savaitę reikia leisti putpelėms išsimaudyti smėlyje.

Putpelių veisimas
Laikant putpeles tik dėl kiaušinių, patinų laikyti nebūtina. Putpelės lygiai taip pat gerai dės kiaušinius, gal net šiek tiek geriau. Norint turėti kiaušinių putpeliukų perinimui, 3-4 patelėms reikės skirti vieną patiną.
Paukščio lytį pagal plunksnas galima nustatyti maždaug nuo trečios savaitės. Gamtinių spalvų patinėlių krūtinės yra rudos, patelių – raibos, šviesiai pilkos. Baltų ir kitų spalvų putpelių lytį galima nustatyti joms subrendus: patelių kloaka yra melsva, o patinų – rausva ir paspaudus išsiskiria baltos putos - sėkla.
Veisimui tinkamiausios patelės yra 3-9 mėn. amžiaus, patinai – 2,5-6 mėn. Negerai kryžminti tos pačios vados ar artimos giminystės putpeles. Laikant kartu patinus su patelėmis, patelės pripranta prie „savų“ patinų ir įleidus „svetimą“, gali jo nepripažinti. Tokiu atveju trumpam įkeliame patiną, paskui iškeliame atgal. Po kelių tokių įkėlimų patelės pripranta prie naujojo patino. Pakeitus patinus, maždaug savaitę patelės deda mažiau kiaušinių.

Grįžti į pradžią >

 

Patarimai pradedantiems
putpeles

Informacija ruošiama ;)

Grįžti į pradžią >